niedz.. mar 26th, 2023

Budownictwo

Narzędzia i ocieplanie budynków

Nożyce do blachy: jak je wybrać?

2 min read

Kupując nożyce do blachy, zawsze należy sprawdzać wszystkie parametry produktów, a także zastanowić się nad potrzebami użytkownika. Zwykle wśród najważniejszych cech takich nożyc wyróżnia się precyzję, skuteczność oraz bezpieczeństwo użytkownika.

 

Rodzaje nożyc do blachy

 

Istnieje kilka rodzajów nożyc do blachy i warto je znać decydując się na zakup. Można wyróżnić pięć głównych kategorii:

  • Nożyce uniwersalne, które mają niewielkie rozmiary i uznawane są za poręczne; z łatwością można je włożyć do torby lub kieszeni kamizelki; zwykle takie nożyce pomagają w precyzyjnych czynnościach,
  • Nożyce z przekładnią dźwigową, które stosowane są w przypadku, w którym potrzebne jest zadbanie o blachę z zadziorami,
  • Nożyce specjalistyczne, których główną cechą są wgięte ostrza, co umożliwia pracę na krawędziach blachy;
  • Nożyce do taśm metalowych, które mają dociskacz polimerowy;
  • Nożyce z ostrzami ze stali HSS, które są bardzo trwałe.

Należy także pamiętać, że wyróżnia się prawe i lewe nożyce do cięcia blachy. Różnica dotyczy tutaj tylko tego, czy półka stabilizująca jest po prawej, czy po lewej stronie.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając nożyce do blachy?

 

Wybierając nożyce warto więc wziąć pod uwagę ich przeznaczenie, a także własne potrzeby. Dodatkowo, spore znaczenie ma także rękojeść, dzięki której nożyce są poręczne i można z nich wygodnie korzystać. Dobrze także zwrócić uwagę na ostrza oraz ogólną jakość urządzenia. Najtwardsze i najbardziej trwałe są nożyce z ostrzami ze stali HSS, jednak ważne jest także zwrócenie uwagi na konstrukcję przelotową oraz na krawędź ostrza. Spore znaczenie ma także marka, ponieważ zwykle gwarantuje ona trwałość narzędzia, jednak należy pamiętać o tym, że najważniejsze są wartości użytkowe i komfort pracy, a nie nazwa narzędzia. Cięcie blachy uznawane jest za stosunkowo trudne zadanie, jednak dzięki dobrym narzędziom można wykonać każdą czynność w sposób precyzyjny i dobry jakościowo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.