niedz.. mar 26th, 2023

Budownictwo

Narzędzia i ocieplanie budynków

Otulina na rury- rodzaje i zastosowanie

2 min read

Prawidłowa izolacja rur ma ogromne znaczenie i przyczynia się do spadku kosztów związanych z utrzymaniem instalacji grzewczych i chłodniczych. Dzięki prawidłowej izolacji rur możliwe jest więc zmniejszenie comiesięcznych rachunków.

 

Jakie są cele izolacji rur?

 

Istnieje kilka celów izolacji rur, ponieważ znaczenie ma tutaj rodzaj instalacji. Wśród najważniejszych celów można wyróżnić:

  • Ochrona przed zamarzaniem wody w rurze,
  • Ochrona przed skraplaniem się, co jest szczególnie przydatne w przypadku nagłej zmiany temperatur,
  • Ochrona przed utratą ciepła, czyli zmniejszenie strat, a także kosztów,
  • Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz drganiami

 

Rodzaje otuliny na rury

 

Współcześnie używa się zwykle czterech głównych metod izolacji termicznej, a tym samy wyróżnić można cztery rodzaje otuliny na rury:

  • Pianka polietylenowa, która jest bardzo dobra w przypadku centralnego ogrzewania, jednak warto pamiętać o tym, aby przed zakupem sprawdzić gęstość i odporność na temperatury,
  • Kształtki styropianowe,
  • Izolacje wykonane z wełny, które wytrzymują wysokie temperatury i najczęściej są stosowane w przypadku projektów przemysłowych,
  • Pianka kauczukowa, która jest elastyczna

Otulina musi być dobrana do średnicy rury, a także innych ważnych czynników takich jak temperatura otoczenia oraz potrzeby użytkowników. Zwykle otulina ma średnicę od 10 do 114 milimetrów. W budownictwie jednorodzinnym zwykle wybiera się otulinę o grubości 20- 30 milimetrów, chociaż istnieją także cieńsze i grubsze rodzaje. Współcześnie, otuliny są bardzo estetyczne i dobrze się prezentują, jednak warto zaznaczyć, że spore znaczenie ma montaż, który powinien być prowadzony w sytuacji, gdy temperatury są dodatnie, najlepiej powyżej 10 stopni Celsjusza. Warto zaznaczyć, że materiał izolacyjny powinien być dopierany do potrzeb, a także do rodzaju rur i temperatury. Dobrze dobrana otulina na rury niesie ze sobą wiele korzyści, które przekładają się przede wszystkim na niższe utraty ciepła, a tym samym na zmniejszenie kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.